תוכן המדור
- גיליון 1 -
09/2006

אספרגוסים,
מנגולד
ואפונה סינית

צילום: מוטי קיקיון
יהושע סימון

עוד על האוצר »

תערוכות נבחרות »ראיינה:
ים המאירי
לדף הבית

עוד במדור:

 
איך הפכת לאוצר? מהן התערוכות החשובות שאצרת?
אני לומד היסטוריה באוניברסיטת תל אביב. כל הידע שיש לי בתולדות האומנות הוא אוטודידקטי. למדתי קולנוע בתיכון עירוני א' בתל-אביב ושירתתי בגל"צ כעורך התוכניות 'שעה היסטורית' ו'האוניברסיטה המשודרת'. בעיתונות הכתובה התחלתי לעבוד בזמן הצבא: ב'מעריב' ואחר כך ב'גלובס', שם אני עובד עד היום.

בזמן הצבא הכרתי את האמניות רותי וזויה שהציעו לי לכתוב להן טקסט לתערוכה. אחר כך התחלתי להציג תערוכות משלי. התערוכה הראשונה הייתה 'בעלי מקצוע', שבה צילמתי בעלי מקצוע בשכונה שלי, האזור שבו גדלתי ושעיצב אותי. תליתי את תמונותיהם של הסנדלר, הרופא, הגננת והירקן במקומות העבודה שלהם. המבקרים הסתובבו בשכונה שלי וקראו את הטקסטים שכתבתי על כל בעל מקצוע.תמונות מתוך תערוכת היחיד של רועי צ'יקי ארד - 'בחירות 96' (גלריה טל-אסתר, תל-אביב, ספטמבר 2000). מימין לשמאל: מבט כללי על התערוכה (צלם לא ידוע); דימויים מהתערוכה: 'l-o-v-e', 'כור גרעיני', 'אידס', 'פוגה' (כל הדימויים: ציור על מסך מחשב 14 אינץ'). בתערוכה הוצבו 30 מחשבים ישנים שהציגו דימויים מהבהבים של אבסטרקט גיאומטרי.

בשנת 2000, אצרתי את תערוכתו של רועי צ'יקי ארד 'בחירות 96'. לאחר מכן בשנת 2001, אצרתי בין היתר תערוכה שנקראה 'אני שכבתי עם ארי ליבסקר', אצלי בבית בדרך יפו (שם אני גר משנת 2000 ועד היום).

בשנת 2004, אצרתי ב'קלישר' את התערוכה הנושאית 'שרון', שעסקה בקשר שבין הון ושלטון, אריק שרון ואזור השרון. בספטמבר 2005, נפתחה התערוכה שהוזמנתי לאצור ב'מוזיאון הרצליה' יחד עם דליה לוין. התערוכה, שנקראה 'אניהו- אוטו/ביוגרפיה', דנה בהבניה של מנגנונים אידיאולוגיים הנמנים על מרכיבי הזהות שלנו. בדצמבר 2005, אצרתי את התערוכה 'סרק' בהקשר של רצח רבין. במאי 2006, נפתחה בגלריה מנשר בתל-אביב, התערוכה 'דורון', על שם דורון סבג שהוא אספן אמנות והבעלים של ORS, חברת כוח אדם. התערוכה מדברת על תנאי ההעסקה בישראל. אי אפשר להתעלם מהסתירה שקיימת בין הפונקציה שלו כאספן לבין העובדה שהתערוכה חותרת תחתיו.

מהו תהליך בחירת האומנים? כיצד מתבצעת בחירת העבודות?
בגדול, אני מסתובב בסטודיו של האמנים ובוחר לעצמי עבודות. אני יוצר את ההקשרים שלי. בחמישה אחוז מהפעמים אני מציע לאמנים לעשות עבודות לתערוכה. בתערוכה ב'מוזיאון הרצליה' כל העבודות נעשו במיוחד לתערוכה. העבודה שלי הייתה לבחור אמנים ולהציע להם להשתתף.

מהו לדעתך תפקיד האוצר?
הצעת רעיונות הוא עניין מרכזי. אמן מרוכז בעצמו. האוצר מדמיין צופה ומנסה להכניס אותו לרעיון שמורכב מאובייקטים. משלמים לי על כך שאני מציג תפיסה מסוימת ולא דעות בעד או נגד. זה מתחיל ממציאות שמעוררת אותך להגיב ואז אתה מנסה להגיב, אבל גם לפתח רעיון שהוא מעבר לתגובה בלבד. רק להגיב זה מתיש, אבל אם אתה אוצר של גלריה, שצריך לייצר תערוכות, אתה נאלץ לעשות את זה. אין פנסיה, אתה עושה תערוכה על זה. יוצאים מעזה - אתה עושה תערוכה על זה. זה מתיש. אני לא חושב שצריך ליצור יסורי מצפון אצל הצופה. צריך לדבר על ההקשר שבו הצופה רואה את הדברים. השאלה היא באיזו מידה אתה משתף פעולה עם מה שקורה או מתנגד למה שקורה. הדמוקרטיה היא כמו כפתור של מעלית, נותנת לך אשליה שאתה משתתף, כאילו זה תלוי בך מתי המעלית תיסגר. אבל, אתה לא באמת חלק והמעלית תיסגר מתי שהיא תיסגר.

יהושע סימון: מתוך ההזמנה של התערוכה 'שרון', גלריה קלישר, תל-אביב, מאי 2004.

מהי יצירת האמנות שהשפיעה עליך ביותר או ששינתה את חייך?
הסרט 'עד כלות הנשימה' של גודאר הבהיר לי, בגיל 13, שאני רוצה להתעסק בקולנוע. לפני כן ראיתי את 'המלך והציפור' - סרט אנימציה צרפתי וגם את הסרטים של טאטי. גם בניינים כמו בית הוועד הפועל ברח' ארלוזורוב ובניין הסוכנות היהודית ברח' קפלן הרשימו אותי מאוד ועדיין מרשימים ביופיים. וכמובן המגירה של ג'ספר ג'ונס והדגלים והמטרות.

מהי יצירת האמנות שגרמה לך להיות אוצר?
אני חושב שאני לא מקורי כשאומר שהציירים הספרדים ולסקז וגויה. הם נהדרים במיוחד וגם את מאנה אני אוהב מאוד - יש לו ציור יפיפה של אגד אספרגוסים. אני אוהב לאכול אספרגוסים, מנגולד ואפונה סינית ומי שמצייר אותם זוכה לנקודות אצלי. נראה לי שגם העבודה של כריס ברדן 'שוט' מ-1971 השפיעה עלי. גם הספרון שערכו חיים לוסקי ואריאלה אזולאי על חילמי שושא השפיע עלי מאוד.

ספר על יצירת אומנות שיצרת בעצמך?
מגיל 8, אני יוצר מבנים מלגו. יצרתי מבנים מוקטנים של מגדל שלום, של עיריית תל אביב והם מוצגים ב'מוזיאון ישראל'. אני אוהב את הבניינים האלה. יש בהם תחושה של תל אביב. בניין העירייה, בניין הועד הפועל, הסוכנות היהודית הם הארכיאולוגיה שלנו. הבניינים האלה הם הערכים שלנו. אחד הפחדים הגדולים כאן הוא שהכול יעלם ולא יישאר כלום. לכן יש כאן האחזויות עם הרבה בטון. הפחד הוא שכל מה שנבנה כאן יהיה כמו לגו, שמתפרק בלי להשאיר עקבות, כמו ים שמפרק חול.

מהי יצירת האמנות שהרשימה אותך לאחרונה?
המיצג הבינלאומי של איבו מוראלס, נשיא בוליביה הנבחר.זו פעם ראשונה שיש נשיא אינדיאני. זהו מיצג של האדם הפשוט, שסייר בעולם ונפגש עם מנהיגי מדינות ברחבי העולם כשהוא לבוש באותו הסוודר. במעשהו זה, הוא חשף פאן מעניין של הדמוקרטיה.תערוכות נבחרות:
'בעלי מקצוע' - תערוכת רחוב (רחוב דובנוב בתל-אביב בין הרחובות בצלאל-מודליאני בצפון ועד אבן גבירול-נצח ישראל בדרום), תל-אביב, פברואר-אפריל 2000.
תערוכת יחיד בשיתוף גלריה 'היינריך בל'.

'בחירות 96' - גלריה טל אסתר, תל אביב, ספטמבר 2000.
תערוכת-יחיד של רועי צ'יקי ארד.

'אני שכבתי עם ארי ליבסקר' - המשכן לאמנות של האקדמיה החופשית, תל אביב, מאי-יוני 2001.
האמנים המשתתפים: יאן אוטקילן, אסי אורן, רועי צ'יקי ארד, אנדי הלר, מיכאל הנגבי, שירה כרמי, גיא לבל, ארי ליבסקר, אלעד לרום, חיים ניצני (אלכסנדר ניצן), רותי נמט וזויה צ'רקסקי, יהושע סימון, דפנה סקר, רועי רוזן, מעיין שטראוס.

'האמיני יום יבוא-300 אמנים למען דו-קיום' - גלריה רוזנפלד וגלריה אום אל פאחם, יוני 2002.
אוצר-שותף בשיתוף עם רועי רוזן , חיים דעואל לוסקי, סעיד אבו שאקרה, משה מוגרבי, יובל כספי.

'שרון' - גלריה קלישר, תל-אביב, מאי 2004.
האמנים המשתתפים: צבי אלחייני, בועז ארד, רועי צ'יקי ארד, יעל ברתנא, איתמר ג'ובני, כרמית גיל, יאיר גרבוז, משה גרשוני, מיכל הלפמן, גליה טלמור, נועה יערי, ארי ליבסקר, רמי מימון, יהושע סימון, שלי פדרמן, רועי רוזן, מעיין שטראוס. אתר התערוכה.

'אניהו - אוטו/ביוגרפיה' - מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, ספטמבר 2005.
בשיתוף דליה לוין. האמנים המשתתפים: צבי אלחייני, אורית אשרי, שפי בלייר, זיו בן דוב, יצחק גולומבק, איל גזיאל, נדב ויסמן, איתי זיו, נעה יערי, אורלי סבר, עינת אמיר, אריאלה פלוטקין, אולף קונמן, אלינור קרוצ'י, רועי רוזן.

'סרק' - גלריה קלישר, תל-אביב, דצמבר 2005.
בשיתוף סרג'יו אדלשטיין. האמנים המשתתפים: בועז ארד, רועי צ'יקי ארד, אירית גרטי ואיציק לייש, רעם דון, ניר הוד, אפי ואמיר, פבל וולברג, שירה זלוור, דנה לוי, אבי מוגרבי, רמי מימון, רוית מישלי, יגאל נזרי ואורי קליינר, דורון סולומונס, רותי סלע, אלי פטל, אליאסף קובנר, מיקי קרצמן, רועי רוזן, דוד ריב. אתר התערוכה.

'דורון' - גלריה מנשר, תל-אביב, מאי 2006.
בשיתוף רועי צ'יקי ארד ומעיין שטראוס. האמנים המשתתפים: דוד גינתון, קרן גלר, נועה גרוס, מתן דאובה, גל דרן, נועה יערי, ארי ליבסקר ורועי צ'יקי ארד, עדי נס, ראפת חטב ודני בן שמחון, נמרוד קמר, אילת קסטלר, דורון רבינא, ניר נאדר ושרון הורודי, מיכל גרינברג, ברק רביץ, מעיין שטראוס, גיל שני. אתר התערוכה.

 

     
 
מי אנחנו | הנחיות להגשת חומר | הצטרפות לרשימת התפוצה | תנאי שימוש | צור קשר | חיפוש | ארכיון
האתר מופעל ע"י שחרזדה הוצאה לאור.‏ 2005-2006 © כל הזכויות שמורות.‏