...וּבְאֵין מוֹצָא עוֹד
הַכְנִיפוּ הַצַּעַד
וְהַכּוּ בַּגַּרְדֹּם
בְּתוֹתָח אָדֹם.
קַצְּצוּ אֶת הַיָּד,
אֲשֶׁר לִגְרוֹנְכֶם חוֹנֶקֶת,
וְהִלָּחֲמוּ
בְּעַד
הַנֶּגֶד!..."

הוּא הָיָה אָדָם פָּשׁוּט.


נגד!

סיפור על אחד אדם פשוט


אלכסנדר פן

1935
 

 

בחזרה לתוכן המדור

שותפינו למאבק - רשימת קישורים חברתיים מומלצת ומוערת

א'

 • אג'נדה - מרכז ישראלי לאסטרטגיה תקשורתית, הוא ארגון ראשון מסוגו, שפועל לשינוי חברתי ומחשבתי בכלי התקשורת בישראל. מטרת אג'נדה להשפיע על הדרך שבה מוצגים נושאים חברתיים בשיח התקשורתי ולסייע לארגונים העוסקים בשינוי חברתי לקדם את מטרותיהם.
 • אחותי - תנועת אחותי למען נשים בישראל נוסדה על ידי פעילות חברתיות ופמיניסטיות, אשר הכירו בצורך למקם במרכז הדיון הציבורי נושאים של צדק כלכלי, חברתי ותרבותי ולהעצים את הסולידריות של ציבור הנשים עם נשים ממעמד כלכלי-חברתי מוחלש. אחותי הוא ארגון פמיניסטי המושתת על עקרונות הפמיניזם המזרחי (Feminism of Color), הפועל למען נשים מנוחשלות ומבקש להביא אל קידמת הדיון הציבורי נושאים של מועסקות בשכר נמוך, נשים לא-מועסקות ומצוקות של נשים בפריפריה התרבותית והגיאוגרפית.
 • אמנסטי אינטרנשיונל - סניף ישראל - אמנסטי אינטרנשיונל הוא ארגון מתנדבים בינלאומי, א-פוליטי ובלתי תלוי הפועל לשמירה על זכויות האדם ברחבי העולם. הארגון נוסד בשנת 1691, כשבבסיסו קידום כלל סעיפי ההכרזה האוניברסלית של האו"ם בדבר זכויות האדם, שהתקבלה בעקבות מלחמת העולם השניה ולקחי השואה. הארגון, המאגד בתוכו למעלה 1,500,000-מ מתנדבים 150-מ מדינות.

ב'

 • בדידות - אנשים לפני רווחים: שינוי חברתי מלמטה. "למה בדידות דוט קום? כדי לרמוז על הקשר בין הבדידות שמתפשטת בחברה שלנו, לבין המוסדות המעצבים את החברה הזאת: השוק, העסקים והתאגידים. בחברה הזאת כל אדם תקוע מול הטלוויזיה שלו, יושב בסלון ומקטר כמה המצב דפוק, או סתם בוהה במסך. השינוי של החברה לא מתבצע רק ברחובות סיאטל או בכנסת או אפילו ברחוב. הוא מתחיל (אך לא נגמר) בתווך האישי הפנימי."
 • במקום - במקום - מתכננים למען זכויות תכנון הוקמה במאי 1999 על ידי מתכננים/ות ואדריכלים/ות אשר שמו להם למטרה לחזק את הקשר בין זכויות האדם ומערכות התכנון במדינת ישראל. נקודת המוצא לפעילות במקום היא שתכנון מרחבי משפיע על הקהילה והחברה ועל זכויות האדם הבסיסיות. הקשר בין תכנון ובין זכויות אדם ואזרח אינו תמיד ברור מאליו: תכנון נתפס כמעשה שלטוני המוכתב מלמעלה ומגדיר מציאות מרחבית לפרט ולקהילה. דווקא בשל כך, חשוב להדגיש כי לאזרחי המדינה ותושביה עומדות זכויות בתחום ההליכים התכנוניים, וכי הם עלולים להפגע מתכנון מרחבי שאינו לוקח בחשבון את צורכיהם. במקום, כגוף מקצועי, חותרת למימוש הזכות לשוויון ולצדק חברתי, בנושאי תכנון ופיתוח ובהקצאת משאבי קרקע, ומסייעת לקהילות המצויות בעמדת נחיתות מקצועית, כלכלית או אזרחית לממש את זכויותיהן בתחום זה.
 • בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים. הוקם בשנת 1989 על-ידי אנשי רוח, משפטנים, רופאים, עיתונאים וחברי כנסת. מטרותיו העיקריות של בצלם הן להיאבק נגד הפרות זכויות האדם בשטחים, באמצעות תיעודן והבאתן לידיעת הציבור הרחב וקובעי המדיניות; להילחם בתופעת ההדחקה וההכחשה הקיימת בחברה הישראלית; ולתרום ליצירת תרבות של זכויות אדם בישראל.

ג'

ד'

 • דו קיום בנגב - הפורום לדו-קיום בנגב הוקם ב-1997, על ידי תושבים יהודים וערבים בנגב, במטרה לשמש מסגרת לשיתוף פעולה יהודי-ערבי, להוות בסיס למאבק משותף לשוויון זכויות אזרחי ולטפח סובלנות ודו-קיום בנגב. במסגרת פעילויות הפורום מתקיימים מפגשים בין קהילתיים ואירועים חברתיים, פעילויות הסברה, מאבק באפליה בתעסוקה ובשירותים, מתן סיוע משפטי לנזקקים מקרב האוכלוסייה הערבית בנגב (פרו בונו), מאבק לצדק חלוקתי ולמציאת פתרונות הולמים לתושבי הכפרים הבלתי מוכרים. הפורום הנו הארגון היהודי/ערבי היחיד שצמח ופועל בנגב ומשתף פעולה באופן אינטנסיבי עם ארגונים יהודיים וערביים מהנגב ומרחבי הארץ.

ה'

 • האגודה לזכויות האזרח - האגודה לזכויות האזרח בישראל הוקמה בשנת 1972 כגוף בלתי מפלגתי ובלתי תלוי שמטרתו הגנה על זכויות האדם והאזרח בישראל ובשטחים הנתונים לשליטתה.
 • הגדה השמאלית - במה ביקורתית לחברה ולתרבות.
 • ההסתדרות החדשה - האיגוד המקצועי המייצג את העובדים בארץ, לרבות העובדים הזרים והפלשתינאים, והמגן על זכויותיהם.
 • המכון הישראלי לדמוקרטיה - המכון הישראלי לדמוקרטיה הוא מוסד א-פוליטי אשר מקדם פרויקטים במגוון תחומים של החברה והמשטר בישראל: דת ומדינה, חוקה בהסכמה, רפורמות פוליטיות, תקשורת, צבא, ועוד. באתר המכון גישה חופשית לכתבי העת "העין השביעית" ו"פרלמנט", פורומים וצ'אטים, קטלוג פרסומים בתשלום ומידע בדבר פעילויות המכון.
 • המכללה החברתית-כלכלית - פרויקט חדש בנוף החינוכי והאקדמי בישראל, פרי חזונם של קבוצת פעילים חברתיים ואנשי אקדמיה מתנועות ומזרמים שונים. מטרת המכללה: להיות מוסד אקדמי אשר בו יוכלו כל אחת ואחד ללמוד באופן ביקורתי נושאים חיוניים מתחומי החברה והכלכלה, ולאורם לדון בחברותא בשינוי חברתי.
 • העוקץ - אתר אישי ביקורתי על אי שוויון חברתי וכלכלי, על דמוקרטיה בעירבון מוגבל, תקשורת שבויית הון ושלטון ועוד, מיסודם של איציק ספורטא ויוסי דהאן.
 • הקשת הדמוקרטית המזרחית - תנועה חברתית על-מפלגתית וחוץ פרלמנטרית, שמטרתה להשפיע על סדר היום הציבורי, מתוך כוונה להביא לשינוי כולל של החברה הישראלית ומוסדותיה השונים. היוזמה להקמת התנועה באה מקרב נשים וגברים בני ובנות הדור השני והשלישי של יהודי ארצות ערב והמזרח.
 • התנועה למען איכות השלטון בישראל - התנועה למען איכות השלטון בישראל פועלת לחיזוקה של תרבות פוליטית, המבוססת על ערכי הדמוקרטיה, שלטון החוק, מינהל תקין, טוהר מידות ואיכות שלטון.

ו'

ז'

ח'

 • חברה צודקת - 'חברה צודקת' היא תנועת אזרחים ששמה לה למטרה להחזיר את רווחת התושבים בישראל למוקד סדר היום הכלכלי-חברתי בישראל. להפוך את ישראל ממדינת רווח וצדקה למדינה של רווחה וצדק.

ט'

י'

 • ידיד - מרכזי זכויות בקהילה. ברית חברתית המבוססת על שותפות, הידברות וסיוע הדדי. מייסדי העמותה שמו להם מטרה להעצים את השכבות החלשות בחברה ולקרב אותן לערכים של דמוקרטיה, פלורליזם, אזרחות פעילה, שלום, שוויון, צדק וקדמה, תוך בניית גשר בנין לבין קבוצות אחרות באכלוסיה. בעשייתה משקיעה "ידיד" בעתידה של החברה הישראלית.
 • יסו"ד - (ישראל סוציאל - דמוקרטית) היא התארגנות אנשי שמאל-חברתי אשר מטרתה לקדם את הדיון הציבורי בשאלות חברתיות - כלכליות ופוליטיות - תרבותיות פנימיות. יסו"ד חותרת להבהיר את הסכנות הממשיות הנובעות מהמהלך הניאו-ליברלי הנוכחי; להצביע על היתרונות הכלכליים של בלימת מגמת ההפרטה; ולהראות לאן ניתן להגיע חברתית, כלכלית ופוליטית מנקיטת מדיניות ציבורית סוציאל-דמוקרטית.
  יסו"ד מוציאה לאור את כתב העת הגוטנברגי 'חברה'. האתר של כתב העת, בו מופיעים רבים ממאמרי החוברות, הוא חלק מהאתר של יסו"ד.

כ'

ל'

 • ל.א – לחימה באלימות נגד נשים - אלימות כלפי נשים היא תופעה ידועה ומוכרת מזה אלפי שנים, מאז הפך הגבר את זוגתו לקניינו, מאז מכר האב את בתו. רוב החברות האנושיות, המימסדים הדתיים והמשטרים השונים, הנציחו את המצב בצווים ובחקיקה. רק מתחילת שנות השבעים קמו נשים בכל רחבי תבל והחלו לומר: לא עוד.

מ'

 • מוקד סיוע לעובדים זרים - ארגון א-פוליטי, ללא מטרות רווח, אשר הוקם בשנת 1998 ופועל להגנה על זכויותיהם של מהגרי עבודה וקורבנות הסחר בנשים. המוקד פועל במספר מישורים: עזרה פרטנית, סנגור ומתן סיוע הומניטרי; פעילות לשינוי מדיניות הממשלה; וכן, הגברת מודעות הציבור.
 • מחויבות לשלום ולצדק חברתי - מחויבות לשלום ולצדק חברתי מתמקדת בצומת בו נפגשים נושאי השלום ונושאי הצדק החברתי. "אנו מאמינים כי הקשר בין השניים הינו קשר של תלות הדדית והבנתו חיונית להצלחת המאבק לחברה צודקת וטובה יותר. ההפרדה המסורתית בין השלום לבין הצדק החברתי מאיימת על הרקמה העדינה של פלורליזם, סובלנות וסולידריות בחברה הישראלית."
 • מרכז אדוה - מרכז המספק מידע ופועל למען שוויון וצדק חברתי בישראל. המרכז נוסד ב-1991 על ידי קבוצה של אנשים המעניקים חשיבות למצב החברתי בארץ, תוך התחשבות בעדות ובבני המיעוטים השוכנים בה. באתר מידע על המרכז, פרסומים ועוד.
 • משפחה חדשה - ארגון "משפחה חדשה" פועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל, והשוואת זכויותיהן של המשפחות מכל הסוגים והמינים. זהו הארגון הראשון והיחיד בישראל, הנותן מענה לכל השאלות בתחום המשפחה תחת קורת גג אחת. הארגון פועל על בסיס התנדבותי באמצעות עורכי-דין, כלכלנים, אנשי חינוך ומדעי ההתנהגות.

נ'

ס'

 • סיכוי - העמותה לקידום שוויון אזרחי. ארגון חברה אזרחית אשר נוסד בשנת 1991, במטרה לקדם שוויון מלא בין האזרחים הערבים-פלסטינים לאזרחים היהודים בישראל.
 • סינקופה - קהילה כאסטרטגיה לשינוי חברתי. סינקופה הינה התארגנות חברתית (מלכ"ר), שחזונה - פיתוח קהילה אזרחית המעצימה את חבריה ופועלת להעצמת החברה כולה תוך השענות על משאבים, אישיים וקבוצתיים, הקיימים והמתפתחים בה. "אנו רואים בשילוב של פעילים חברתיים, עובדים שכירים / עצמאיים ודורשי עבודה בקהילה אחת הפועלת בסולידאריות, מתוך עיקרון של ערבות הדדית ומחויבות חברתית - תשתית לשינוי חברתי."

ע'

 • עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל. ארגון עדאלה (צדק בערבית) הינו ארגון זכויות אדם הרשום כדין בישראל, לא ממשלתי ובלתי מפלגתי ופועל שלא למטרות רווח. ארגון עדאלה נוסד בנובמבר 1996 כארגון משפטי עצמאי הפועל לקידום זכויות האדם בכלל וזכויות המיעוט הערבי פלסטיני בפרט.

פ'

צ'

ק'

 • קדמה - במה לתרבות המזרחית, למאבק המזרחי ולשיח החברתי המתהווים בישראל. כלי לביקורת ואלטרנטיבה למציאות הכיבוש, לדיכוי הכלכלי ולגזענות התרבותית בישראל.
 • קו לעובד - עמותה ללא כוונת רווח שמטרתה להגן על זכויות העובדים המקופחים ביותר במשק הישראלי, בעיקר: עובדים זרים, פלסטינים מהשטחים הכבושים, עובדי חברות כוח אדם ועולים חדשים.
 • קשב - מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל - קשב היא עמותה ציבורית שחוקרת ואוספת מידע על איומים כלפי הדמוקרטיה בישראל, על הסתה ואלימות אידיאולוגית ועל תפקוד התקשורת בישראל.

ר'

 • רופאים לזכויות אדם - עמותת רופאים לזכויות אדם הוקמה בשנת 1988 במטרה להיאבק למען זכויות אדם בכלל והזכות לבריאות בפרט בישראל ובשטחים הכבושים. כבוד האדם, שלמות גופו ורוחו וזכותו לבריאות עומדים במרכז השקפת העולם של העמותה ומנחים את פעיליותיה ומאבקיה הן ברמת הפרט והן ברמת הכלל.

ש'

 • שתיל - שירותי תמיכה ויעוץ לארגונים מיסודה של הקרן החדשה לישראל , מסייע לארגונים לשינוי חברתי בשלבי הקמתם ובפעולתם השוטפת. מאז הווסדו בשנת 1982, פעיל שתיל בשורה הראשונה של המאבק לשינוי חברתי בישראל. שתיל פועל למען צדק חברתי וכלכלי , זכויות האדם והאזרח , פלורליזם דתי ותרבותי , קידום זכויות הפלסטינים בישראל וקידום נושאי סביבה וקהילה.
 • שדולת הנשים - שדולת הנשים בישראל הוקמה בשנת 1984 כגוף עצמאי ובלתי מפלגתי הפועל למען קידום מעמד האישה, באמצעות חקיקה, לובי בכנסת והעלאת מודעות ציבורית, חינוך ומחקר.

ת'


A

B

 
לדף הבית

 

   
מי אנחנו | הנחיות להגשת חומר | הצטרפות לרשימת התפוצה | תנאי שימוש | צור קשר | חיפוש | ארכיון
האתר מופעל ע"י שחרזדה הוצאה לאור.‏ 2005-2006 © כל הזכויות שמורות.‏