תוכן המדור
 
לדף הבית


חיפוש »

 
 
יומני קסנדרה בלוג חברתי

סלבריטאים כמשל – חלק א?: על שרי אריסון ועל יחצ?נות ושוק הנדל?ן התל-אביבי

בפוסט כפול זה, אני רוצה להתייחס לשתי סוגיות שונות, שהתגלמו לאחרונה בשתי סלבריטאיות ישראליות מן הידועות ביותר. שרי אריסון ומאיה בוסקילה (בפוסט הבא).

חלק א': על שרי אריסון ועל יחצ"נות ושוק הנדל"ן התל-אביבי

בידיעה מה-28.9.06, דווח כי הגב' המיליארדרית שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, רכשה (על הנייר) פנטהאוז בפרויקט היוקרה שטרם הוקם 'מגדל השופטים', שעתיד להבנות בצומת הרחובות אבן-גבירול ושאול המלך בתל-אביב, במחיר שיא בשוק הנדל"ן הישראלי – 13 מיליון דולר. (שרי אריסון קנתה פנטהאוז בת"א ב-13 מיליון דולר/עידו אפרתי, YNET?, 28.9.06)

למחרת היום, כבר הזדרז אותו עיתון לפרסם ניתוח מקיף של שוק הנדל"ן בשנה החולפת, בציינו את רכישתה של גב' אריסון כסמן משמעותי. (שוק הדירות – הגאות התחילה בקומה ה-30/עידו אפרתי, YNET?, 29.9.06)

אם נחזור לכתבה הראשונה: אני, שמודאגת ממצב שוק הנדל"ן התל-אביב, חיפשתי התייחסויות לנושא בטובקים לכתבה. אך, אולי כצפוי, רובם של הטוקבקים עסקו בשרי אריסון עצמה, בעושרה, בפער בין עשירים ועניים (נושא חשוב בפני עצמו), בכך שהיא עשתה את הכסף שלה על גב מפוטרי בנק הפועלים ובגלל מדיניות העמלות הנצלנית של הבנק (שוב, הטענות האלו אולי לא כ"כ מדויקות, אבל גם הן מתייחסות לסוגיות מאוד חשובות). רק מעטים מבין בטוקבקים עסקו בעניין הנדל"ן וכמו קראו את מחשבותיי, תהו למה לה לשרי אריסון לרכוש את דירת היוקרה היקרה בארץ בצומת הרחובות מבין המזוהמות והרועשות בארץ. וגם העלו סברה מאוד מתקבלת על הדעת: הרכישה של הגב' אריסון זכתה לפרסום מובלט זה, בין היתר כדי לקדם את הפרויקט שעדיין לא נבנה ושמי יודע אילו קשיים עומדים בפני מימושו. שהרי כל תל-אביבי מצוי יודע שבמקום האמור שוכן זה שנים מגרש חנייה ומי יודע מתי באמת ייבנה שם משהו. וגם: האם הרכישה הזו של הגב' אריסון באמת תושלם, או שהיא תבוטל בשלב מאוחר יותר?

אני גם זכרתי שמאחורי שרי אריסון, עומד היח"צן המהולל רני רהב (איזה שם!)… אני לא בטוחה שהוא אחראי לתעלול הזה, למרות שלפי ההיסטוריה שלו הוא בהחלט מסוגל, אבל שוב, חשבתי, הנה עוד תעלול יח"צני פרסומי שנועד לשגע את שוק הנדל"ן.

וזה מוביל אותי לכתבה השנייה של YNET בנושא הנדל"ן:

עובדה: שוק הנדל"ן התל-אביבי השתגע בשנה האחרונה. 'כאוס הנדל"ן' נכתב באחד העיתונים. המצב לא התאפיין רק בעליית מחירים תלולה בפרק-זמן קצר מאוד, אלא גם בהיצעים קטנים ובלתי אפשריים וכתוצאה, בהתנפלות חסרת תקדים על הדירות המוצעות.

לאנשים יש זיכרון קצר. בסוף שנות התשעים, שוק הנדל"ן היה באחד הפיקים שלו. המחירים של דירות להשכרה בתל-אביב הרקיעו שחקים והיו גבוהים בהרבה מהמחירים 'הגבוהים' של היום. אממה? אז, היה היצע שפוי של דירות וגם לאנשים היה לרוב את המשאבים כדי לשלם את שכר הדירה הזה. עליית המחירים היתה הדרגתית ונפרסה על-פני מספר שנים והיא נבעה מעלייה הדרגתית ברמת החיים של תושבי תל-אביב.

אז, עוד לא רווח המיתוס של דירה (כוך מחולק) לכל אחד. אנשים גרו בדירות גדולות ויקרות (דופלקסים, פנטהאוזים) עם שותף ויצאו יותר בזול ויותר בסטייל. היום, מקדשים את הפרטיות ומוכנים לשלם עליה הרבה, לא רק בכסף… יצאנו מפונקים או בעצם יצאנו סרדינים בקפסולות.

אז, עוד לא היה אינטרנט, או יותר נכון, האינטרנט היה בחיתוליו ולא השתתף בחגיגה הנדל"נית. נכון, כבר אז אי אפשר היה להשיג דירה שפויה בתל-אביב ללא מתווך, כלומר מבלי לשלם חודש שכ"ד כדמי תיווך, אבל כל פרוצדורת החיפוש היתה מה שנקרא 'באיזי'. היו לוחות בעיתונים ובמקומונים שהתפרסמו פעמיים בשבוע והיו משרדי תיווך ואפשר היה גם לחזור לדירה פעמיים ולהתלבט לפני שסוגרים חוזה. בעלי הבתים היו מפקידים את הטיפול בדירה בידי מתווך (אחרי שבוטל תשלום דמי התיווך מהמשכירים), הם לא היו צריכים לפרסם מודעה יקרה בעיתון, המתווך היה עונה לשיחות הטלפון האינסופיות (אם פרסם מודעה), מסנן את האנשים ומביא להם שוכרים טובים בלי שיתאמצו.

היום, שיווק הדירות להשכרה נעשה ברובו דרך אתר 'הומלס' (ולא ניתן קישור אליו!), שגולת הכותרת שלו הוא שירות מיוחד: SMS למחפשי דירות שנרשמו לשירות, על כל דירה שנכנסת למאגר, מייד עם היכנסה (כמובן במחיר שאינו מחיר עלות ה-SMS – ראו טירוף ה-SMSים שלנו בתוכניות 'כוכב נולד' ומקבילותיו – אך זה כבר נושא אחר). ויקום מישהו ויגיד שזה לא משהו שמגביר את הטירוף של ההתנפלות על הדירות.

רגע, חוזרים לאחור:
איך קרה שבעלי הבתים ויתרו על שירותיו חוסכי הכאב ראש של המתווך ופנו לפרסום ב'הומלס', שגם גובה מהם תשלום (קטן אמנם), עד כדי כך, שהמתווכים כבר כמעט ואינם מתעסקים יותר בדירות להשכרה בתל-אביב?

אפשר רק לשער… אני אציע סצנריו חלקי שנראה לי הגיוני:

תמיד היו בעלי בתים שהמתווכים דחו, לרוב כי הם דרשו מחיר גבוה מדי עבור הנכס שלהם. הם פרסמו את נכסיהם בעצמם וניסו לקבל את המחיר הרצוי בין היתר כי השוכרים לא נדרשו לשלם תיווך. ואף אחד מהשוכרים אינו רוצה, כמובן, לשלם דמי תיווך גבוהים כ"כ. אבל בזמנים ההם ידענו כי נכס במודעה ללא תיווך הוא לרוב נכס לא שווה. בכל זאת, תמיד היו כאלה שניסו להשיג נכס ללא תיווך.

אפשר לשער, שהלקוחות הראשונים של 'הומלס' היו אותם בעלי בתים שהמתווכים דחו… למה לשלם על מודעה בעיתון 200-300 ? כשאפשר לשלם רק 50 ?? ומצד שני, יש את אלו שמחפשים דירות ללא דמי תיווך… קחו בחשבון כי האינטרנט זמין לאין ערוך מלוח בעיתון וקבלו התנפלות על הדירות הגרועות האלו…

ומכאן ההיסטריה היא היסטוריה…..

בעלי הבתים שקיבלו אינספור שיחות, הכריזו (די בצדק) על יום בית פתוח. כולם באו בבת-אחת ונוצרה הרגשת חוסר נוראית. האם התחושה הציבורית הזו היתה נוצרת אם הדירה היה מופקדת בידי מתווך שהיה מביא שניים שלושה לקוחות שנכנסו באקראי למשרדו וסוגר חוזה?

ומה הקשר לשרי אריסון של תחילת הפוסט הזה?

העניין היחצ"ני!

השמועה על טירוף ההתנפלות על דירות 'הומלס' היתה די נקודתית עד שהיא זכתה לכתבות בעיתון זה ובעיתון אחר ושיאה בכתבה ביומן מוצ"ש של ערוץ 2. תאמרו, שזה עניין ז'ורנליסטי גרידא של דיווח על מגמות שוק, ואנו יודעים שהז'ורנליסטים שמחפשים סיפור מתעכבים על המקרים הקיצוניים ביותר. אולי, אבל מן הטוקבקיסטים למדתי, באחת מכתבות הנדל"ן, כי במקרה היא סמוכה לאיזה מבצע של בנק משכנתאות גדול, שהמנכ"ל שלו, או אחת מבכיריו, תרמה את הנתונים לכתבה… ואף נזכיר את שלל הטוקבקיסטים השתולים שהגנו בחירוף נפש על טענות הכתבה ועל בעלי הבתים המסכנים שלא מקבלים תשואה מספקת לדירותיהם היקרות…. (אני זוכרת טוקבקיסט אחד שכינה אותי בשלל כינויים רק כי כתבתי לו ששכ"ד אינו תשואה קבועה של תוכנית חיסכון בבנק והוא מושפע מכל מיני גורמי שוק…)

אין לי שום ראיות ולכן איני יכולה להאשים איש. אבל איני יכולה שלא לתהות מה היה חלקו של אתר 'הומלס' ובעליו בפעלול יחצ"ני זה שתרם תרומה משמעותית למיצוב שלו כלוח הנדל"ן המוביל וכמעט היחיד. אין ספק בדבר אחד – ההצלחה של אותו פעלול יחצ"ני היא אדירה וחרגה מקידום עסק מסוים. היא יצרה שינוי של ממש בשיווק הנדל"ן להשכרה בתל-אביב!!! למרות הכאב והצער שבדבר, יש מישהו שצריך להסיר בפניו את הכובע.

ופעלול יחצ"ני, כך יודעים כולם, יש לתחזק. שלב ב': 'הצרפתים באים'. אחת המתווכות שחברתי נעזרה בהן (עדיין עוד יש כמה מתווכים לדירות בהשכרה בתל-אביב), הגדילה וטענה ש-250,000 צרפתים עומדים לעלות לישראל. 'וכולם יגורו בתל-אביב?' אני שואלת (נלוותי לחברתי לראות דירה). 'הם אוהבים גם את נתניה, את אשדוד…' אני מקשה. כן, כולם יבואו לתל-אביב.

חבר'ה, היינו בסיפור עלייה של כמיליון איש מברית-המועצות לשעבר… זה לא עובד ככה, גם אם מדובר באוכלוסיה קצת יותר מבוססת שרגילה לכוכי-הדירות של פריס.

נו, הרי לכם עוד קישקוש יחצ"ני. דרך אגב, העניין הצרפתי הזה עלה גם בכתבה של ערוץ 2. הם אפילו כללו בכתבתם פוטאז' של המהומות בפריס… אך הביעו הסתייגות מסוימת, אולי זה העניין הצרפתי ואולי סתם כולם רוצים לגור בתל-אביב…

חשבתי שזה חשוב ובדקתי בדוחות משרד הקליטה כמה צרפתים באמת עלו לארץ. בשנת 2005 עלו סה"כ 2948 איש, ועד אוגוסט 2006 – עוד 2028 איש (תפריט מדור הסטטיסטיקה באתר משרד הקליטה). מעניין שאף בכתבה ז'ורנליסטית לא נזכרו המספרים הרשמיים של משרד הקליטה…

בכתבתו 'שוק הדירות – הגאות התחילה בקומה ה-30', מתבטא עידו אפרתי בזהירות מסוימת: 'שנת תשס"ו תיזכר גם כשנה בה הגיע לשיא מספר רוכשי הדירות והמשקיעים בנדל"ן מקרב תושבים זרים, בעיקר מארצות צפון אמריקה ואירופה, שרכשו בהמוניהם דירות בישראל.'

ובהתייחסויות לערים בהן נרכשו הדירות:

'רכישות הזרים בפרויקטים חדשים של חברות בנייה בערים השונות דוגמת ירושלים, אילת, מודיעין, אשדוד, סייעו מאוד לקצב המכירות ותרמו במידה ניכרת לשמירה או העלאה של מחירי הדיור בערים אלו. ביקוש ניכר נרשם גם בתחום מגורי היוקרה ובעיקר בשכונות המבוקשות בירושלים, ברעננה ובהרצליה.

היו מי שניסו לאפיין את מפת הביקושים בקרב תושבי החוץ. המשפט "הצרפתים אוהבים את הים" הפך כבר למנטרה בקרב המתווכים בענף. רבים מהם מעידים כי קיים ביקוש מצד תושבים זרים, בעיקר מצרפת, לדירות בקרבת הים – בתל אביב, אשדוד, נתניה ואילת. לעומת זאת, שכונות היוקרה של ירושליים וסביבתה, מזמינות דווקא משפחות חרדיות מארה"ב, קנדה ואנגליה. רכישת בית בשכונה חרדית יוקרתית היא בבחינת "נכס רגשי" בשל הקירבה לרב מסוים, לכותל או למקום קדוש אחר.' (שוק הדירות – הגאות התחילה בקומה ה-30/עידו אפרתי, YNET?, 29.9.06)

ולא נותר אלא להצטער על כך שהכתבות הנדל"ניות לא אימצו נימה אחראית פחות או יותר, בתחילת טירוף הנדל"ן התל-אביבי. ובעצם אולי לא מדובר באחריות הדיווח, אלא בסתגלנות יחצ"נית: פשוט כבר אי אפשר לפרסם את הלוקשים היחצ"ניים האלו באותה הנימה – הציבור כבר הרבה יותר מודע למצב בפועל.

וכל זאת מוביל אותנו בעצם לסוגיה הבעייתית מכל של הקשר האומלל בין העיתונאים והיחצ"נים, קשר שבמקום שינטה לכיוון הדיווח העיתונאי ההוגן, נוטה יותר ויותר לדיווח היחצ"ני המגמתי.

שקלו רגע את שני המקצועות זה מול זה: עיתונאי מסכן, פרילאנס לרוב, שמקבל שכר סופרים מצחיק (שלא לדבר שלפעמים כתבותיו המוזמנות נדחות ללא כל תשלום על עמלו), מול יחצ"ן עתיר תקציב מכובד ומחוזר. כיצד הראשון יכול לסרב לפמפום כספי או לא כספי מפתה של האחרון….

אבל סוגיית המאקרו שנושא הדיווח הנדל"ני מייצג אינה שינוי מעמדם של מקצועות שונים. הסוגיה היא אולי סוגיית-העל היחידה שקיימת בעצם: אותה מערכת קפיטליסטית דורסנית ששמה לה כמובן למטרה לקדם את מי שיכול לשלם על כך, והשימוש שלה באותו כלי שהוגדר על-ידי התיאורטיקנים הפוסט-מודרניסטים: הנרטיב המפורסם. ובניית התדמית (שם אחר לנרטיב) כבר אינה מסתפקת במתחם הסגור והלא-מזיק של הפרסומות המובחנות. היא מחלחלת לפרסום הסמוי בתוכניות טלוויזיה ואף לאותם מקומות שהיו אמורים להיות סגורים בפניה – הדיווחים העיתונאים האובייקטיבים.

כל שנותר הוא לבהות בקנאה בפרקי טרילוגית המטריקס – שם לפחות נלחמו בזה.

נ.ב. 1

וב-29.9.06 פורסמה ב-YNET כתבת נדל"ן נוספת שעסקה בזהות המוכר (למכירה: דירת 3 חדרים, יד ראשונה מרופא/עידו אפרתי, YNET?, 29.9.06). תאמרו סתם כתבה שלא קשורה לעניין דלעיל. במקרה היו שם שני טוקבקי הלל לאתר 'הומלס', בכתבה שלא קשורה אליו בכלל:

4. באתר הומלס יש את הקונים והמוכרים הכי איכותיים (לת)
עוד הומלס

7. קניית דירה
התחתני חיפשתי דירה מתאימה לי ולאישתי ולבומבינה החדשה בדרך – הלכתי לבנק קבלתי את כל האישורים – התחילו החיפושים מתווכים ומה לא….
שמעתי מחבר נכנסתי לאינטרנט- ראיתי שפע של דירות מתאימו כולל תמונות וסרטוני וידיאו ממש לראות את הדירה עוד לפני שהתקשרתי – אני ואישתי קבענו לראות כמה נכסים ובסוף (לאחר 3 ימים ) מצאנו את שחיפשנו.
תודה להומלס:-)
קניתי בהצלחה (29.09.06)

נ.ב 2.

ב-4.10.06 פרסם שוב הכתב הבלתי-נלאה עידו אפרתי, כתבה נדל"נית נוספת ב-YNET (מדד השכירות: הזינוק במחירים מגיע לדרום תל אביב/עידו אפרתי, YNET, 4.10.06), בה הוא קובע כי "שוק השכירות בתל אביב ממשיך להשתולל ומגיע גם לדרום העיר". בכתבה הוא מביא השוואות מחירים בין ממוצע השכ"ד המבוקש במודעות האתר השולי 'מד"ס' ביולי 06 לעומת ספטמבר 06.

רשות הדיבור נתונה לטוקבקטיסים:

19. מה, אתם דפוקים ?
אין זינוק של 18% כי הדולר ירד לפחות ב-10%. אתם נותנים במה ופירסום לאתר שמנסה להתבלט ומביא לכם נתונים שגויים. תעשו את ההמרה לשקל ואז תפרסמו. ותורידו בדרך את הפרסום הסמוי.
הדולר ירד ב-10% (04.10.06)

21. למה מפרסמים?????!!
למה צריך לפרסם את זה,כדי שבעלי הדירות יעלו את המחיר למי שמשלם יותר בזול.איפה האינטרס הציבורי? עכשיו העליי הדירות יעלו את המחיר תודה ל YNET
עמית , ת"א (04.10.06)

24. בועה שתתפוצץ כמו כל הבועות שהיו בעבר…אין שום היגיון כלכלי עומר , גבעתיים (04.10.06)

26. מי שגורם למדד להשתולל זה אתם עם הפרסומים האלה
כל הטמבלים שמשכירים חורבות קוראים שאפשר להעלות מחיר והרי אף אחד לא פראייר ומיד כולם מעלים מחירים כאילו אין מחר. לא הייתם מפרסמים את השטויות האלה – אף אחד לא היה מעז להעלות מחיר על חורבה בדרום תל אביב. ממש שאלת הביצה והתרנגולת.
רונן (04.10.06)

30. לא צריך להיות אסטרטג גדול כדי להבין ש…
שכירויות בגובה כזה- הן אינן ברות קיימא.
לדעתי אחת משני התסריטים הבאים ייתרחש:
א- שוכרי הדירות התל אביביים, שמרביתם- צעירים ובעלי הכנסות ממצועות, יתקשו לעמוד בנטל החדש ולפיכך יעזבו את העיר.
ת"א- תשאר מיותמם מהרוח התל אביבית…
ותהפף פחות ופחות אטרקטיבית- ובכך ייקטנו דמי השכירות.
ב- ניסיונות התל אביבים הצעירים לעבוד בדמי השכירות יעלו בתוהו- ובעלי הדירות שכבר יימאסו עליהם ההתעסקויות במציאת דיירים חדשים, בעריכת חוזים, במענה לצרכים – ושוב…אותה מסקנה: יוזלו המחירים.

מה שברור הוא, ששוק הנדל"ן בת"א אינו נמצא בש"מ!!!!
ירידת מחירים היא הכרחית!
גל , ת"א (04.10.06)

67. לכולם: תירגעו! זו כתבת פירסומת מוסווית ומוזמנת של מתווכים
הם מחפשים שוק חדש ויוצרים ביקושים מדומים. אין שום סיבה למה שכתוב. הכל שקר ורעות רוח. הבעיה היא שיש בעלי דירות שמנצלים את המצב לדרוש מחירים גבוהים יותר לאחר כתבות כאלו. תשתדלו פשוט לצחוק להם בפרצוף ולא לשלם! והכי חשוב, אל תלכו למתווכים השקרנים. כאמור, הם אלה שעומדים מאחורי ה"כתבה" הזו!
שמתוסכלים מירידת , מחירי הדירות (04.10.06)

70. כתבה מטעה ומגמתית, עובדתית זה לא נכון.
זה אולי משמח בעלי בתים לקרוא זאת אבל צר לי, זה לא נכון בכלל.
אמיר , תל אביב (04.10.06)

101. חרם צרכני
לכל השוכרים למיניהם… פשוט לא לחדש חוזה שכירות, לעבור לרמת גן, גבעתיים, הרצליה, רמת שרון. במשך חודשיים לא לחדש או לחפש דירות ואז באופן מפתיע ירדו מחירי הדירות ! תאמינו לי כלום לא יקרה או לא נגור בתל אביב חוץ משקט נפשי ושקט לכיס
אני , תל אביב (04.10.06)


איור: רותי גרי
קסנדרה (שם בדוי)

מישהי שחיה כאן ויש לה כמה דברים להגיד.

פורסם בתאריך »
יום רביעי, 4 אוקטובר 2006 @ 22:47

בארכיון תחת הקטגוריות »
כללי, נדל"ן

תגובות »
2 תגובות

קהילה »
Feed, Trackback


2 תגובות
  1.  שחרזדה: בעד הנגד: יומני קסנדרה - בלוג חברתי‏ :: 17 נוב 2007 @ 14:48 ::

    […] הנדל“ן הוא מצרך ככל מצרך שיש לקדם ולפמפם. פניקת הנדל“ן ששוטפת את הארץ, שהחלה בתל-אביב והתפשטה לאיטה לכל גוש דן, לירושלים, לנתניה ומעבר להן, היא תופעה מוזרה שכבר התייחסתי אליה בעבר (ראו הפוסט: סלבריטאים כמשל – חלק א?: על שרי אריסון ועל יחצ?נות ושוק הנדל?ן התל-אביבי). איש אינו יודע מה בדיוק התחיל אותה, ירידת הדולר או שורה אחרת של גורמים שעדיין לא ברור היקפם. עליית הצרפתים היתה תירוץ מפתח להשתוללות מחירי הנדל“ן, למרות שרוב הכתבים הקפידו להוסיף את המילה ”כנראה“ לפני ציון גורם זה. מהנתונים הרשמיים עולה, שה“עלייה הצרפתית“ הסתכמה בכמה אלפים בודדים… או אז, דיברו על רכישת נדל“ן בידי תושבי חוץ רדופי אנטישמיות או מחפשי הזדמנויות המנצלים את שערי החליפין פאונד-דולר ארה“ב גם כאן, ברור שהתופעה קיימת אולם היקפיה לא ידועים. […]

  2.  יד שניה‏ :: 23 דצמ 2009 @ 16:06 ::

    שוק הנדל"ן בארץ ובעולם מדאיג במיוחד המחירים רק עולים ועולים זוג צעיר שרק התחתן יהיה לו מאד קשה להתחיל בחיים כאשר הוא יודע שדירה הוא לא יוכל לרכוש עם המצב כיום

סגור לתגובות

 
מי אנחנו | הנחיות להגשת חומר | הצטרפות לרשימת התפוצה | תנאי שימוש | צור קשר | חיפוש
האתר מופעל ע"י שחרזדה הוצאה לאור.‏ 2005-2006 © כל הזכויות שמורות.‏